Uzayda Işık ve Ses 

2014 yılında kurulan River Nights Festivali, Singapur’un bağımsızlığının 50. yılına denk geldiği için 50 yıllık Franco-Singapur diplomatik ilişkilerine saygı göstermek adına eserleri oluşturmaları çin çeşitli Fransız sanatçıları seçti.

Asya Medeniyetleri Müzesi'nin davetiyesinde TETRO, 23-31 Ekim 2015 tarihleri arasında  Trafik stüdyosu tarafından interaktif bir ışık ve ses kurulumu olan “160” ı üretti. Bu duyusal deneyim; şekillerin, renklerin ve sesin uzayda etkileşime girme şekillerini gösterdi. Entalasyon, her biri 2,7x 2,7 metre ölçülerinde ve sekiz ışık segmenti içeren 20 kemerden oluşturuldu. 60 metrelik bir açıklık üzerinde 160 ışık çubuğu ile donatıldı ve bu çubuklar bir tablet aracılığıyla yönlendirildi.

İnsanlar 160'larla üç şekilde etkileşime girebilir. İlk olarak renk modunda çerçevelerin rengini seçebilirler. Animasyon modunda, bir düzine kullanılabilir animasyon dizisinden animasyon seçebilirler. Ve müzik modunda, insanlar kendi ışık ve ses dizilerini oluşturabilirler. Ve son olarak, fotoğraf çekmek isteyenler, çerçeveler arasında serbestçe hareket edebilirler.

Trafik’ten Joël Rodière  “Temel fikir uzaktan ve çeşitli açılardan görülebilecek büyük ölçekli bir kurulum yaratmaktı,” dedi . “Dahası, insanların gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmasını ve onunla oynamasını istedik.Ses ve ışık yakından bağlantılıdır: ışıklı bir tüp yandığında bir ses üretilir. Etkileşim moduna bağlı olarak 160 ışık tüpümüzün = 160 müzik parçamız olduğunu söyleyebiliriz.”


Kredi Listesi

Enstalasyon: Pierre et Joël RODIÈRE - Trafik
Program Sahibi: Bill Galusha, Nick Read River Nights Festival Asian Civilisations Museum
Üretim: TETRO
Fotoğrafar: ©Damien BOURNIQUEL-TETRO ©TETRO-TRAFIK

YAZAR HAKKINDA